ZIEMIA OBIECANA. MIASTO I NOWOCZESNOŚĆ

Wystawa, którą można oglądać przez cały czas tegorocznej jesieni, aż do dnia św. Mikołaja (6 grudnia) w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (przy ulicy Dobrej 56/66).  Dlaczego warto?

Po pierwsze, wystawa pokazuje formowanie miejskości, jako splot różnych czynników i zjawisk – ujmując je całościowo: proces kształtowania się nowoczesnego miasta na ziemiach polskich pod zaborami. Oprócz tego, o czym przy urbanizacji zwykle mowa (czyli o industrializacji,  demografii, urbanistyce i architekturze) ta wystawa mówi również: o higienie i o modzie, zaznacza narodziny kultury konsumpcyjnej (masowej) i pojawienie się nowoczesnego konsumenta, pokazuje splot urbanizacji z tworzeniem trzeciej władzy (mediokracji), wtedy przede wszystkim prasy codziennej oraz uświadamia splot urbanizacji z rozwojem reklamy. Ekspozycja pokazuje największe miasta trzech zaborów: Kraków, Lwów, Łódź, Poznań i Warszawę, oraz ich rywalizację na polu: symboli (narodowych) i atrakcji w (ówcześnie) nowej przestrzeni publicznej rozrywki: kawiarni, sal tanecznych, salonów mody, teatrów i teatrzyków na wolnym powietrzu, wystaw, zawodów sportowych – form aktywności dziś popularnych,  a wtedy zupełnie nowych, utożsamianych z modernizacją i demokratyzacją miasta.
Drugi powód, dla którego warto zajrzeć na Długą, to sposób podejścia do aranżacji wystawy i wybór eksponatów (autorami scenariusza są prof. Grażyna Szelągowska i prof. Michał Kopczyński). Materiały ikonograficzne i artefakty z epoki pochodzące ze zbiorów muzeów i z kolekcji prywatnych. Wśród eksponatów są m.in. bicykl, telegraf, maszyna do pisania i secesyjna kasa sklepowa, oryginalne nakrycia głów i suknie z epoki (w tym pierwsze modele szyte seryjnie, choć częściowo jeszcze ręcznie), telefon Ericssona i aparat fotograficzny Kodaka. Warunki życia i kontrasty w ówczesnym mieście ilustrują: ozdobna muszla klozetową i spluwaczka.

Trzecim powodem by tę wystawę odwiedzić, jest cykl wykładów:

13 października (wtorek), prof. Grażyna Szelągowska, Narodziny miejskiej kultury popularnej,
19 października (poniedziałek), prof. Tadeusz Cegielski, Kryminał – literatura popularna a nowoczesność,
26 października (poniedziałek), dr Agnieszka Janiak-Jasińska, Narodziny konsumenta: stare i nowe formy handlu w środowisku miejskim,
3 listopada (wtorek), prof. Bolesław Orłowski, Miasto i technika,
10 listopada (wtorek), prof. Igor Kąkolewski, Czytanie miasta: symbole w przestrzeni miejskiej,
24 listopada (wtorek), dr Magdalena Gawin, Miasto i higiena.

Organizatorem wystawy jest muzeum w budowie: MUZEUM HISTORII POLSKI

Dodaj komentarz