FILMY: OD A DO K

Reportaże, wykłady i wywiady, które prezentują miejskie sprawy: interesujące pomysły i koncepcje, niebanalne rozwiązania, oryginalne poglądy i odważnie formułowane prognozy – uporządkowane alfabetycznie według tytułów, od a do k

Architektura świadomości, design publicznego zaufania – inspirujący wykład Joanny Kusiak.

Architektura – refleksyjna animacja Bruno Barthas’a

Architecture is a good idea. Seria krótkich, mądrze obmyślonych i dobrze zrealizowanych filmów, aut. Radosław Gajda, architekt.  Polecam!  ponad 120 odcinków →ARCHITECTURE IS A GOOD IDEA_GAJDA , poniżej trzy, jako przykład, i dla zachęty… po polsku i angielsku.

Architektura to symbol czasów. 25 minut sensownej rozmowy Krzysztofa Ziemca z Robertem Koniecznym. Warto.

Adaptacje z pomysłem, zmiana miasta bez gigantomanii, w Holandii. Film pokazuje możliwości postępu, w ramach tego co już jest. Narrator: Brad Pitt

BOJARY. Najstarsza dzielnica Białegostoku. Pouczające.

Dlaczego budynki przyszłości będą kształtowane przez… Ciebie? 

Dobre miasto?o myślenia.

Dwuminutowa historia architektury, animowana, przegląd alfabetyczny podług nazwisk najwybitniejszych projektanów -pomysłowe, poglądowe, piękne!

ARCHITEKTURA INTERAKTYWNA _ wykład Carlo Rattiego z SENSEable City Lab, MIT. Możliwości (i zagrożenia) tworzenia budynków reagujących w czasie rzeczywistym, zarządzania infrastrukturą miast w czasie rzeczywistym… a wobec tego co pokazuje, koncepcja smart city wydaje się anachroniczną zanim zdołała się rozwinąć.

5 stuleci urbanizacji pokazane w niespełna 4 minuty, świetny przykład atrakcyjnego popularyzowania wiedzy o mieście, pomysłowa realizacja [j.niemiecki, polskie napisy].

BERLIN DYNAMIC_atrakcyjna wizualnie ilustracja Mo[DE]bilności

Bełachatów (łódzkie), zapis transformacji centrum – rewitalizująca rola nowego placu. Zmiana zapisana w sposób znany z filmów przyrodniczych, inspirujące.

BIOURBANIZM o co w tym chodzi? Wykład, zwięzły, w j. angielskim.

BLASKI I WRZASKI_cykl programów TVP1 na temat przestrzeni, architektury, reklamy itd.

BOSKIE BUENOS_surrealistyczna eskapada po odrealnionym mieście

BUDOWNICTWO SPOŁECZNE_polski film podsumowujący dorobek 15 lat działania Towarzystw Budownictwa Społecznego, budujących mieszkania na wynajem w miastach.

Zmierzch Barcelony. Dokument opowiada o skutkach terytorialnej prostytucji. Smutne i pouczające. Jeśli ktoś nie wierzy, że kiepski plan zagospodarowania przestrzenny może wyprowadzić ludzi na ulice, może się przekonać jak to wygląda (AD 2013).

http://www.youtube.com/watch?v=mSAPqGijeiY

Dzielnica portowa Nowej Soli (lubuskie) – relacja z procesu rewitalizacji, okraszona nieco bałamutnym wstępem.

DISTRICT 25, prawo do miasta alla Montreala

https://youtu.be/qWNes3hANSY

DWANAŚCIE FILMOWYCH FABUŁ, KTÓRE DYSKUTUJĄ O URBANIZMIE…warto! Lista obejmuje popularne, b. znane filmy (np. Chinatown w reż. Romana Polańskiego), w których miejskość gra istotną, choć czasem subtelnie zarysowaną drugoplanową rolę, ale nigdy nie będąc sprowadzoną do funkcji scenografii albo tła.

IN SITU_ film i mapa zdarzeń_sztuka i artysta w mieście [w trzech wersjach językowych]. Film umożliwia widzowi interwencję w bieg zdarzeń, wciąga i ekspediuje do mapy,
do innych miejsc, innych ludzi. Uwaga: czasochłonne!

HAWANA-NOWA SZTUKA TWORZENIA RUIN_dokument [aut.:Florian Borchmeyer i Matthias Hentschle], pokazuje miasto cierpiące, budynki, które umierają stojąc, melancholijnych ludzi i czas zaprzeszły – piękny film na deszczowy wieczór. [j.hiszpański, napisy w j. angielskim, 6 części]

HELSINKI – PODZIEMNY PLAN

HELVETICA_pierwszy film z trylogii Gary Hustwit’a [1h20′]

Housing problems (Problemy mieszkaniowe AD 1935),  brytyjski dokument wyreżyserowany przez duet Arthur Elton i Edgar Anstey. Trudne. Zaledwie 80 lat, prze-skok cywilizacyjny, działa na wyobraźnię.

JAK SIĘ TWORZY MIASTA Z FANTAZJI,  jeden z filmów Akademii Miejskiej stworzonej w ramach Strefy Kultury Wrocław; Michał Duda, historyk sztuki, w rozmowie z Joanną Panciuchin omawia różne podjeścia do koncepcji nowoczesnego, wzorcowego, a czasem utopijnego miasta…

JEDNOSTKA I SĄSIEDZTWO, wykład Dimitri Roussopoulosa na temat miejskiej demokracji uczestniczącej w Montrealu

KONKURS: FLINDERS STREET STATION DESIGN _ interesujący przykład odmiennego podejścia, zarówno do dworca jak i do konkursu, no ale to Australia, a tam wiadomo – wszystko stoi na głowie…  [film w j.angielskim]

KONWERSJA TERENÓW PORTOWYCH W OSLO _ reportaż ukazujący plany
i realizację transformacji „trudnej” dzielnicy miasta [koncept tego przedsięwzięcia przybliżam w artykule EKSPOZYCJA]

Księży Młyn, Łódź – realizacja programu rewitalizacji

Kubik Miasta: przyciągający uwagę pomysł na ekspozycję w przestrzeni miasta – pokazanie rozwoju urbanistycznego najprościej jak tylko można: (kraj) obrazem.  Warto!

KRAJOBRAZ MOJEGO MIASTA  Film instruktażowy wyprodukowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

https://youtu.be/0DqFTX9n_kI