DYSTOPIA


„Operation Jane Walk” [Operacja Spacer Jane] reż. Leonhard Müllner i Robin Klengel. Element „The Atlantic Selects” – online showcase krótkich dokumentów zrealizowanych przez niezależnych twórców pod kuratorską opieką The Atlantic.


„The Division” aut. Toma Clancy, to przebojowa gra fabularna, rozgrywająca się w nowojorskiej dystopii, która jest również tłem dla krótkometrażowego filmu pt. „Operacja Spacer Jane (Operation Jane Walk) – zabawnej pacyfistycznej eskapady przez historię urbanistyki i architektury dzielnicy Midtown Manhattan.

Nowy Jork twa w stanie wojennym, co może być niebezpieczne dla nas, zwykłych miejskich odkrywców ” ostrzega przewodnik. Członkowie grupy turystycznej, każdy uzbrojony w AK-47, poruszają się niezgrabnie w swoich awatarach. Przewodnik wyjaśnia, jak manewrować za pomocą klawiatury… „Jesteśmy w narracyjnej grze – wieloosobowej strzelance” mówi. „Ale dzisiaj, będziemy wędrować o polu bitwy z pokojową intencją, skupiając się na samym mieście.”

Robin Klengel, antropolog miasta oraz Leonhard Müllner, artysta video, wykorzystując militarystyczne środowisko gry komputerowej osiągnęli efekt zaskakujący i absurdalnie humorystyczny. Zderzenie konwencji zwala z nóg – zamiast wypatrywać wrogów i strzelać seriami, czujni wojownicy przyszłości podążają za komentarzami przewodnika, który opowiada o przemianach miasta, Robercie Mosesie i aktywistce Jane Jacobs, autorce książki „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki”. Ciekawe, że żaden z autorów filmu nigdy nie odwiedził Nowego Jorku – „byliśmy zahipnotyzowani przez architekturę cyfrową”, mówi Müllner, „to patiomkinowska wioska, która składa się precyzyjnie odwzorowanych fasad, i nie ujawnia podstawowych struktur – to miasto bez ludzi, w wersji z Disneylandu.”

W swojej pracy Müllner i Klengel starają się krytycznie zbadać wartość artystyczną i społeczną gier wideo. Uważają, że gry są po prostu zbyt ważne jako zjawiska kulturowe, aby je pomijać.

Narracja gry taktycznej zderzona ze spokojnym urbanologicznym komentarzem wygłaszanym w stylu troskliwego i wyrozumiałego przewodnika obiektów muzealnych czy wycieczek krajoznawczych, zadziwia kontrastem i przykuwa uwagę; uzmysławia, że nie potrafimy wykorzystać kulturowego potencjału gier komputerowych. Według Müllnera istnieje wiele uprzedzeń w stosunku do tego medium, a „Operacja Spacer Jane” ma otwierać oczy na potencjał konwencji gier komputerowych i piękno współczesnych miast.

Tekst powstał z wykorzystaniem opisu filmu, który zamieszono na portalu The Atlantic